Jak przygotować się na przyjście kociaka do domu?

Przybycie małego kociaka do nowego domu zawsze sprawia wielką radość. Jednak przychodzi taki moment kiedy dopadają nas różne pytania. Chcemy, żeby kociak w naszym domu czuł się jak najlepiej, ale nie potrafimy wybrać odpowiednich produktów spośród ogromnej ich ilości na rynku. Doskonale rozumiemy przyszłych właścicieli kociaków, sami byliśmy w podobnej sytuacji. Z tego powodu stworzyliśmy mały przewodnik, który pomoże Wam przygotować się na przyjście małego kociaka. Podpowiemy co u nas się sprawdziło, a co nie oraz o czym warto pamiętać na samym początku.

Kuweta

Kompletując wyprawkę dla małego kociaka trzeba zacząć od jednej z najpotrzebniejszych rzeczy, czyli tzw. „kociej toalety”. Kupując kuwetę dla kociaka wielu z Was na pewno zastanawia się czy kuweta zamknięta czy otwarta. Tak samo pewnie zadajecie sobie pytanie jaki rozmiar kuwety wybrać. Zacznijmy od początku 🙂 Kuweta zamknięta to taka, która posiada daszek i drzwiczki. Wiele osób sobie je chwali, ponieważ ograniczają roznoszenie żwirku. Natomiast otwarte kuwety nie posiadają tych dwóch rzeczy, przez co zajmują mniej miejsca. Decydując się na konkretny rodzaj kuwety warto zastanowić się gdzie kuweta będzie ustawiona. W naszym przypadku postawiliśmy na kuwetę otwartą. Schowaliśmy ją w szafie w łazience, dlatego nie miało sensu przepłacać i kupować zamkniętej kuwety. Wszystko zależy tak naprawdę od Was. Ważne, żeby ustawiając kuwetę w domu pamiętać o tym, żeby nie była ona w miejscu gdzie wszyscy przechodzą. Raczej należy wybierać miejsca spokojniejsze, bardziej ustronne. Decydując gdzie kuweta ma stanąć możemy wymierzyć jaka wielkość będzie najbardziej pasować. Nie możemy zapomnieć o wymiarach jakie ma mieć kot kiedy dorośnie 🙂

Żwirek

Skoro już jesteśmy w temacie „kociej toalety” to nie można zapomnieć o żwirku. W tej kwestii możecie mieć największy problem. Sama doskonale pamiętam jak otworzyłam stronę internetową jednego ze sklepów zoologicznych ze żwirkami dla kotów. Przeraziłam się ile jest rodzajów, firm do wyboru. Są żwirki silikonowe, zbrylające, naturalne, kukurydziane, drewniane. W naszym przypadku postawiliśmy na żwirek bentonitowy Calitti Strong. Dzisiaj wiemy, że był to najlepszy wybór! Natomiast Wy możecie wybrać zupełnie inny. To wszystko zależy od waszych i kociaka upodobań. Możecie próbować, eksperymentować, żeby znaleźć jak najlepszy. Warto jednak pamiętać, że niektóre kociaki nie są zbyt chętne do zmiany żwirku, dlatego należy je wprowadzać powoli i stopniowo.

Transporter

Kiedy szykujecie się do odbioru małego kociaka nie możecie zapomnieć o zakupie transporterka dla niego. Wybierając odpowiedni rozmiar warto pamiętać tak samo jak w przypadku kuwety, że kociak urośnie. Obecnie na rynku są dostępne transportery w formie: koszyków, kontenerów, toreb, plecaków itd. My w hodowli stosujemy transporterek plastikowy, ponieważ jest on lekki, łatwy w czyszczeniu i dużo trwalszy niż pozostałe. Wybierając transporterek warto zwrócić uwagę na to, żeby był otwierany od góry. Może przydać się to np.: podczas wizyty u weterynarza, kiedy kociak boi się i sam z transporterka nie chce wyjść. Bywają też takie kociaki, jak nasza Blanka, która nie lubi być ograniczana podczas jazdy samochodem przez transporter. W takich przypadkach warto zainteresować się szelkami, które można przypiąć do pasa.

Miseczki

Wybór miseczek dla naszych kociaków wcale nie jest taki łatwy jak może się wydawać. Obecnie na rynku jest wiele możliwości od kolorowych miseczek plastikowych po ceramiczne. Do najtańszych i najbardziej rozpowszechnionych misek należą plastikowe. Ich największą zaletą jest niewielka waga oraz łatwość mycia. Jednak są to miski mało wytrzymałe, ulegają bardzo łatwo zarysowaniom w których rozwijają się grzyby, bakterie. Tego rodzaju miski należy często wymieniać.

Miski metalowe są już zdecydowanie bardziej trwałe, nie ulegają zarysowaniom. Są łatwe do czyszczenia, lekki i wielokrotnie są doposażone w nakładaną gumę od spodu lub podwyższony stelaż. Jednak warto pamiętać, że nie każdy kociak zaakceptuje metalowe miski. My mamy dwie metalowe miseczki i są one używane od czasu do czasu do suchej karmy, ponieważ na co dzień używamy miseczki ceramicznej. Według nas są to najlepsze z dostępnych na rynku misek dla kotów, ponieważ nie zmieniają one smaku karmy, wody i nie uczulają kociaków. Nadają się do podawania w nich każdego rodzaju pokarmu oraz wody.